miniorange-login-openid - en to ja_JP translation catalogue (600 entries)

en: Login using Social Apps like Google, Facebook, LinkedIn, Microsoft, Instagram.
ja_JP: Google、Facebook、LinkedIn、Microsoft、Instagramなどのソーシャルアプリを使用してログインします。

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Share using horizontal widget. Lets you share with Social Apps like Google, Facebook, LinkedIn, Pinterest, Reddit.
ja_JP: 水平ウィジェットを使用して共有します。あなたはグーグル、フェイスブック、リンクトイン、Pinterest、Redditのようなソーシャルアプリと共有することができます。

en: Share using a vertical floating widget. Lets you share with Social Apps like Google, Facebook, LinkedIn, Pinterest, Reddit.
ja_JP: 垂直フローティングウィジェットを使用して共有します。あなたはグーグル、フェイスブック、リンクトイン、Pinterest、Redditのようなソーシャルアプリと共有することができます。

en: Login with
ja_JP: でログイン

en: Configure OpenID
ja_JP: オープン ID の構成

en: UPGRADE NOW
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: miniOrange Social Login
ja_JP: ミニオレンジソーシャルログイン

en: Privacy Policy
ja_JP: 個人情報保護方針

en: FAQs
ja_JP: よくある質問

en: Forum
ja_JP: フォーラム

en: Add On
ja_JP: 加算オン

en: Upgrade Now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: What's new in miniOrange
ja_JP: miniOrangeの新機能

en: Rate us
ja_JP: レート当方

en: Restart Tour
ja_JP: 再起動ツアー

en: Setup Plugin
ja_JP: セットアッププラグイン

en: miniOrange
ja_JP: ミニオレンジ

en: Configure Apps
ja_JP: アプリを構成する

en: Customise Social Login Icons
ja_JP: ソーシャルログインアイコンのカスタマイズ

en: Display Options
ja_JP: 表示オプション

en: Redirect Options
ja_JP: リダイレクトオプション

en: Registration
ja_JP: 登録

en: Domain Restriction
ja_JP: ドメイン制限

en: Link Social Account
ja_JP: リンクソーシャルアカウント

en: Profile Completion
ja_JP: プロフィール Completion

en: Email Notification
ja_JP: 電子メール通知

en: Recaptcha
ja_JP: レカプチャ

en: Premium Features
ja_JP: プレミアム機能

en: Integrations
ja_JP: 統合

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

en: User Profile
ja_JP: ユーザープロフィール

en: NEED HELP
ja_JP: 助けが必要

en: Select
                        Social Apps
ja_JP: 選択する
                        ソーシャルアプリ

en: Customization
ja_JP: カスタマイズ

en: Social
                        Share Counts
ja_JP: ソーシャル
                        共有数 Counts

en: Display
                        Option
ja_JP: 表示
                        オプション

en: Select Applications
ja_JP: アプリケーションを選択

en: Display options
ja_JP: 表示オプション

en: Enable and Add Social Comments
ja_JP: ソーシャルコメントを有効にして追加する

en: Social Login
ja_JP: ソーシャルログイン

en: Custom Registration Form
ja_JP: カスタム登録フォーム

en: Go to Social Login
ja_JP: ソーシャルログインに移動

en: Licensing Plans
ja_JP: ライセンスプラン

en: Purchase
ja_JP: 購入

en: Verify Key
ja_JP: 検証するキー

en: Custom Registration Form Add-On helps you to integrate details of new as well as existing users. You
                            can add as many fields as you want including the one which are returned by
                            social sites at time of registration
ja_JP: カスタム登録フォームアドオンは、新規および既存のユーザーの詳細を統合するのに役立ちます。君は
                            によって返されるものを含め、必要な数のフィールドを追加できます
                            登録時のソーシャルサイト

en: Customization Fields
ja_JP: カスタマイズフィールド

en: Enable Auto Field Registration Form
ja_JP: 自動フィールド登録フォームを有効にする

en: Registration page link
ja_JP: 登録ページのリンク

en: Existing Field
ja_JP: 既存のフィールド

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Custom name
ja_JP: カスタム名

en: Field Type
ja_JP: フィールドタイプ

en: Field Options
ja_JP: フィールドオプション

en: Required Field
ja_JP: 必須フィールド

en: Select Field
ja_JP: フィールドを選択

en: Select Type
ja_JP: タイプを選択

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Instructions to setup
ja_JP: 説明書toセットアップ

en: Create a page and use shortcode
ja_JP: ページを作成してショートコードを使用する

en: where you want your form to be displayed
ja_JP: フォームを表示する場所

en: Copy the page link and paste it in the above field <b>Registration page
                                                        link
ja_JP: ページリンクをコピーして、上記のフィールド<b>登録ページに貼り付けます
                                                        リンク

en: If you have any existing wp_usermeta field then enter that field's name in
ja_JP: 既存のwp_usermetaフィールドがある場合次に、そのフィールドの名前を入力します

en: Existing
                                                        Field
ja_JP: 既存
                                                        フィールド

en: column. For example, if you are saving
ja_JP: カラム。たとえば、保存している場合

en: First Name
ja_JP: ファーストネーム

en: as
ja_JP: として

en: fname
ja_JP: f名前

en: in wp_usermeta field then enter fname in Existing Field
                                                    column.
ja_JP: wp_usermetaフィールドに既存のフィールドにf名前と入力します
                                                    カラム。

en: Select field name under the
ja_JP: 下のフィールド名を選択します

en: dropdown
ja_JP: 落ちる

en: If selected field is other than custom, then
ja_JP: 選択したフィールドがカスタム以外の場合、

en: will
                                                    automatically be
ja_JP: 意志
                                                    自動的に

en: Textbox
ja_JP: テキストボックス

en: and there is no need to enter
ja_JP: 入る必要はありません

en: Custom
                                                        name
ja_JP: カスタム
                                                        名前

en: and
ja_JP: そして

en: Field options
ja_JP: フィールドオプション

en: If selected field is custom, then enter
ja_JP: 選択したフィールドがカスタムの場合、それから入る

en: Select
ja_JP: 選択する

en: if selected
ja_JP: 選択された場合

en: is
ja_JP: は

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: or
ja_JP: または

en: Dropdown
ja_JP: 落ちる

en: Field
                                                        Options
ja_JP: フィールド
                                                        オプション

en: seprated by semicolon
ja_JP: セミコロンで区切られた

en: otherwise leave
ja_JP: そうでなければ去る

en: blank.
ja_JP: ブランク。

en: Yes
ja_JP: はい

en: if you want to make that field
                                                    compulsory for user
ja_JP: その分野を作りたいなら
                                                    ユーザーの義務

en: If you want to add more than 1 fields at a time click on
ja_JP: 追加したい場合複数のフィールド at a 時間クリック

en: Last click on
ja_JP: 最後のクリック

en: Save
ja_JP: セーブ

en: button
ja_JP: ボタン

en: Social Login Add On
ja_JP: ソーシャルログインアドオン

en: Active
ja_JP: アクティブ

en: Premium Applications
ja_JP: プレミアムアプリケーション

en: Configure Applications
ja_JP: アプリケーションを構成する

en: Shape
ja_JP: 形状

en: Round
ja_JP: 円形

en: Rounded Edges
ja_JP: 丸みを帯びたエッジ

en: Square
ja_JP: 平方

en: Long Button
ja_JP: ロングボタン

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Custom background*
ja_JP: カスタム背景*

en: *Custom background:
ja_JP: *カスタム背景：

en: This will change the background color of login icons
ja_JP: これにより、ログインアイコンの背景色が変更されます

en: Size of Icons
ja_JP: アイコンのサイズ

en: Width:
ja_JP: 幅：

en: Height:
ja_JP: 高さ：

en: Curve:
ja_JP: 曲線：

en: Space between Icons
ja_JP: アイコン間のスペース

en: Customize Text For Social Login Buttons / Icons
ja_JP: ソーシャルログインボタン/アイコンのテキストをカスタマイズする

en: Select color for customize text:
ja_JP: テキストをカスタマイズするための色を選択：

en: Enter text to show above login widget:
ja_JP: ログインウィジェットの上に表示するテキストを入力します。:

en: Enter text to show on your login buttons:
ja_JP: ログインボタンに表示するテキストを入力します:

en: Customize Text to show user after Login
ja_JP: ログイン後にユーザーを表示するようにテキストをカスタマイズする

en: Enter text to show before the logout link. Use ##username## to display current username:
ja_JP: ログアウトリンクの前に表示するテキストを入力します。 ## username ##を使用して、現在のユーザー名を表示します:

en: Enter text to show as logout link:
ja_JP: ログアウトリンクとして表示するテキストを入力します:

en: Customize Login Icons
ja_JP: ログインアイコンをカスタマイズする

en: Select the options where you want to display the social login icons
ja_JP: ソーシャルログインアイコンを表示するオプションを選択します

en: Default Login Form [wp-admin]
ja_JP: デフォルトのログインフォーム[wp-admin]

en: Default Registration Form
ja_JP: デフォルトの登録フォーム

en: Comment Form
ja_JP: コメントフォーム

en: Don't find your login page in above options use
ja_JP: 上記のオプションでログインページが見つからない

en: to display social icons or
ja_JP: ソーシャルアイコンを表示する、または

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: BuddyPress display options
ja_JP: バディプレスの表示オプション

en: Before BuddyPress Registration Form
ja_JP: バディプレス登録フォームの前に

en: Before BuddyPress Account Details
ja_JP: バディプレスアカウントの詳細の前

en: After BuddyPress Registration Form
ja_JP: バディプレス登録フォームの後

en: Woocommerce display options
ja_JP: Woocommerceの表示オプション

en: Before WooCommerce Login Form
ja_JP: WooCommerceログインフォームの前

en: Before 'Remember Me' of WooCommerce Login Form
ja_JP: WooCommerceログインフォームの「私を覚えてますか」の前

en: After WooCommerce Login Form
ja_JP: WooCommerceログインフォームの後

en: Before WooCommerce Registration Form
ja_JP: WooCommerce登録フォームの前に

en: Before 'Register button' of WooCommerce Registration Form
ja_JP: WooCommerce登録フォームの「登録ボタン」の前

en: After WooCommerce Registration Form
ja_JP: WooCommerce登録フォームの後

en: Before WooCommerce Checkout Form
ja_JP: WooCommerceチェックアウトフォームの前

en: After WooCommerce Checkout Form
ja_JP: WooCommerceチェックアウトフォームの後

en: Display miniOrange logo with social login icons on selected form
ja_JP: 選択したフォームにソーシャルログインアイコン付きのminiOrangeロゴを表示する

en: These features are available in premium version only. To know more about the premium plugin
ja_JP: これらの機能は、プレミアムバージョンでのみ使用できます。プレミアムプラグインの詳細を知るには

en: click here
ja_JP: ここをクリック

en: Add Login Icons
ja_JP: ログインアイコンを追加する

en: You can add login icons in the following areas from
ja_JP: 次のエリアにログインアイコンを追加できます。

en: For other areas(widget areas), use Login widget
ja_JP: その他の領域（ウィジェット領域）には、ログインウィジェットを使用します

en: Default Login Form: This option places login icons below the default login form on wp-login
ja_JP: デフォルトのログインフォーム：このオプションは、wp-loginのデフォルトのログインフォームの下にログインアイコンを配置します。

en: Default Registration Form: This option places login icons below the default registration form
ja_JP: デフォルトの登録フォーム：このオプションは、ログインアイコンをデフォルトの登録フォームの下に配置します

en: Comment Form: This option places login icons above the comment section of all your posts
ja_JP: コメントフォーム：このオプションは、すべての投稿のコメントセクションの上にログインアイコンを配置します

en: Add Login Icons as Widget
ja_JP: ログインアイコンをウィジェットとして追加

en: Go to Widgets. Among the available widgets you
                                will find miniOrange Social Login Widget, drag it to the widget area where
                                you want it to appear
ja_JP: ウィジェットに移動します。利用可能なウィジェットの中では
                                miniOrange Social Login Widgetを見つけて、ウィジェットエリアにドラッグします。
                                あなたはそれが現れたい

en: Now logout and go to your site. You will see Social Login icon for which you enabled login.
ja_JP: ログアウトして、サイトにアクセスします。ログインを有効にしたソーシャルログインアイコンが表示されます。

en: Click that app icon and login with your existing app account to wordpress
ja_JP: そのアプリアイコンをクリックし、既存のアプリアカウントでワードプレスにログインします

en: Using Shortcode
ja_JP: ショートコードを使用する

en: You can use this shortcode <code id='2'>[miniorange_social_login]</code><i style= "width: 11px;height: 9px;padding-left:2px;padding-top:3px" class="far fa-fw fa-lg fa-copy mo_copy mo_copytooltip" onclick="copyToClipboard(this, '#2', '#shortcode_url2_copy')"><span id="shortcode_url2_copy" class="mo_copytooltiptext">Copy to Clipboard</span></i> to display social icons on any login page, post, popup and PHP pages.
ja_JP: このショートコード<code id = '2'> [miniorange_social_login] </ code> <i style = "width：11px; height：9px; padding-left：2px; padding-top：3px" class = "fa fa"を使用できます-fw fa-lg fa-copy mo_copy mo_copytooltip "onclick =" copyToClipboard（this、 '＃2'、 '＃shortcode_url2_copy'） "> <span id =" shortcode_url2_copy "class =" mo_copytooltiptext ">クリップボードにコピー</ span> </ i>を使用して、ログインページ、投稿、ポップアップ、PHPページにソーシャルアイコンを表示します

en: * Detailed information about how to use shortcode is given in <a href=
ja_JP: *ショートコードの使用方法に関する詳細情報は、<a href =

en: Send mail to Admin
ja_JP: 管理者にメールを送信

en: *NOTE: This feature requires SMTP to be setup.
ja_JP: *注意：この機能を使用するには、SMTPをセットアップする必要があります。

en: Enable Email Notification to Admin - on User Registration*
ja_JP: 管理者へのメール通知を有効にする-ユーザー登録時*

en: If you want to send Email Notification to multiple admins, enter emails of all admins here:
ja_JP: 複数の管理者に電子メール通知を送信する場合は、すべての管理者の電子メールをここに入力してください。

en: Email Subject:
ja_JP: メールの件名：

en: Send mail to User
ja_JP: ユーザーにメールを送信

en: *NOTE: This feature requires SMTP to be setup
ja_JP: *注：この機能を使用するには、SMTPをセットアップする必要があります

en: Email Notification to User on User Registration
ja_JP: ユーザー登録に関するユーザーへのメール通知

en: If you are unable to open any section, press CTRL + F5 to clear cache
ja_JP: セクションを開くことができない場合は、CTRL + F5を押してキャッシュをクリアします

en: Site Issue
ja_JP: サイトの問題

en: I installed the plugin and my website stopped working. How can I recover my site?
ja_JP: プラグインをインストールしましたが、Webサイトが機能しなくなりました。サイトを復元するにはどうすればよいですか？

en: There must have been a server error on your website. To get your website back online:
ja_JP: Webサイトにサーバーエラーがあったに違いありません。ウェブサイトをオンラインに戻すには：

en: Open FTP access and look for plugins folder under wp-content.
ja_JP: FTPアクセスを開き、wp-contentの下のプラグインフォルダーを探します。

en: Change the extension folder name miniorange-login-openid to miniorange-login-openid
ja_JP: 拡張フォルダー名miniorange-login-openidをminiorange-login-openidに変更します

en: Check your website. It must have started working
ja_JP: ウェブサイトを確認してください。動作し始めている必要があります

en: Change the folder name back to miniorange-login-openid.
ja_JP: フォルダー名をminiorange-login-openidに戻します。

en: For any further queries, please submit a query on right hand side in our
ja_JP: さらにクエリが必要な場合は、右側のクエリを送信してください

en: Support Section
ja_JP: サポート部門

en: Change email
ja_JP: メールアドレスを変更

en: I want to change the email address with which I access my account. How can I do that?
ja_JP: アカウントにアクセスするためのメールアドレスを変更したい。どうやってやるの？

en: You will have to register in miniOrange again with your new email id.
ja_JP: 新しいメールIDでminiOrangeに再度登​​録する必要があります。

en: Please deactivate and activate the plugin by going to
ja_JP: にアクセスしてプラグインを無効化および有効化してください

en: Plugins -> Installed Plugins
ja_JP: プラグイン->インストール済みプラグイン

en: and then go to the Social Login Plugin to register again. This will enable you to access miniOrange dashboard with new email address.
ja_JP: その後、ソーシャルログインプラグインに移動して再度登録します。これにより、新しいメールアドレスでminiOrangeダッシュボードにアクセスできるようになります

en: cURL
ja_JP: カール

en: How to enable PHP cURL extension? (Pre-requisite)
ja_JP: PHP カール拡張機能を有効にする方法（前提条件）

en: cURL is enabled by default but in case you have disabled it, follow the steps to enable it
ja_JP: カールはデフォルトで有効になっていますが、無効にした場合は、手順に従って有効にしてください

en: Open php.ini(it's usually in /etc/ or in php folder on the server).
ja_JP: php.iniを開きます（通常は/ etc /またはサーバーのphpフォルダーにあります）。

en: Search for extension=php_curl.dll. Uncomment it by removing the semi-colon( ; ) in front of it.
ja_JP: extension = php_curl.dllを検索します。その前にあるセミコロン（;）を削除して、コメントを解除します。

en: Restart the Apache Server.
ja_JP: Apacheサーバーを再起動します。

en: I am getting error - curl_setopt(): CURLOPT_FOLLOWLOCATION cannot be activated when an open_basedir is set
ja_JP: エラーが発生しています-curl_setopt（）：open_basedirが設定されている場合、CURLOPT_FOLLOWLOCATIONをアクティブにできません

en: Just setsafe_mode = Off in your php.ini file (it's usually in /etc/ on the server). If that's already off, then look around for the open_basedir in the php.ini file, and change it to open_basedir = .
ja_JP: hp.iniファイルでsetsafe_mode = Offにします（通常はサーバーの/ etc /にあります）。すでにオフになっている場合は、php.iniファイルでopen_basedirを探し、open_basedir =に変更します。

en: OTP and Forgot Password
ja_JP: OTPおよびパスワードを忘れた

en: I did not recieve OTP. What should I do?
ja_JP: OTPを受け取りませんでした。私は何をすべきか？

en: The OTP is sent as an email to your email address with which you have registered with miniOrange. If you can't see the email from miniOrange in your mails, please make sure to check your SPAM folder.
ja_JP: OTPは、miniOrangeに登録した電子メールアドレスに電子メールとして送信されます。メールにminiOrangeからのメールが表示されない場合は、必ずSPAMフォルダを確認してください。

en: If you don't see an email even in SPAM folder, please verify your account using your mobile number. You will get an OTP on your mobile number which you need to enter on the page. If none of the above works, please contact us using the Support form on the right.
ja_JP: SPAMフォルダにメールが表示されない場合は、携帯電話番号を使用してアカウントを確認してください。ページに入力する必要がある携帯電話番号のOTPを取得します。上記のいずれも機能しない場合は、右側のサポートフォームを使用してご連絡ください。

en: After entering OTP, I get Invalid OTP. What should I do?
ja_JP: OTPを入力した後、無効なOTPを取得します。私は何をすべきか？

en: Use the
ja_JP: 使用 the

en: Resend OTP
ja_JP: OTPを再送信

en: option to get an additional OTP. Plese make sure you did not enter the first OTP you recieved if you selected
ja_JP: 追加のOTPを取得するオプション。選択した場合、最初に受信したOTPを入力していないことを確認してください

en: option to get an additional OTP. Enter the latest OTP since the previous ones expire once you click on Resend OTP.
ja_JP: 追加のOTPを取得するオプション。 OTPの再送信をクリックすると、以前のOTPが期限切れになるため、最新のOTPを入力します。

en: If OTP sent on your email address are not working, please verify your account using your mobile number. You will get an OTP on your mobile number which you need to enter on the page. If none of the above works, please contact us using the Support form on the right.
ja_JP: メールアドレスで送信されたOTPが機能しない場合は、携帯電話番号を使用してアカウントを確認してください。ページに入力する必要がある携帯電話番号のOTPを取得します。上記のいずれも機能しない場合は、右側のサポートフォームを使用してご連絡ください。

en: I forgot the password of my miniOrange account. How can I reset it?
ja_JP: miniOrangeアカウントのパスワードを忘れました。リセットするにはどうすればよいですか？

en: There are two cases according to the page you see
ja_JP: 表示されるページに応じて2つのケースがあります

en: Login with miniOrange
ja_JP: ミニオレンジでログイン

en: screen: You should click on
ja_JP: 画面：をクリックする必要があります

en: forgot password
ja_JP: パスワードをお忘れですか

en: link. You will get your new password on your email address which you have registered with miniOrange . Now you can login with the new password
ja_JP: リンク。 miniOrangeに登録したメールアドレスで新しいパスワードを取得します。これで、新しいパスワードでログインできます

en: Register with miniOrange
ja_JP: ミニオレンジに登録する

en: screen: Enter your email ID and any random password in
ja_JP: 画面：メールIDと任意のランダムなパスワードを入力してください

en: password
ja_JP: パスワード

en: confirm password
ja_JP: パスワードを認証する

en: input box. This will redirect you to
ja_JP: 入力ボックス。これにより、リダイレクトされます

en: screen. Now follow first step
ja_JP: 画面。今、最初のステップに従ってください

en: Social login
ja_JP: ソーシャルログイン

en: How to add login icons to frontend login page?
ja_JP: フロントエンドのログインページにログインアイコンを追加する方法

en: You can add social login icons to frontend login page using our shortcode [miniorange_social_login]. Refer to 'Shortcode' tab to add customizations to Shortcode.
ja_JP: ショートコード[miniorange_social_login]を使用して、フロントエンドログインページにソーシャルログインアイコンを追加できます。ショートコードにカスタマイズを追加するには、「ショートコード」タブを参照してください。

en: How can I put social login icons on a page without using widgets?
ja_JP: ウィジェットを使用せずにページにソーシャルログインアイコンを配置するにはどうすればよいですか？

en: You can add social login icons to any page or custom login page using 'social login shortcode' [miniorange_social_login]. Refer to 'Shortcode' tab to add customizations to Shortcode.
ja_JP: 「ソーシャルログインショートコード」[miniorange_social_login]を使用して、任意のページまたはカスタムログインページにソーシャルログインアイコンを追加できます。ショートコードにカスタマイズを追加するには、「ショートコード」タブを参照してください。

en: Social Login icons are not added to login/registration form.
ja_JP: ソーシャルログインアイコンは、ログイン/登録フォームに追加されません。

en: Your login/registration form may not be wordpress's default login/registration form. In this case you can add social login icons to custom login/registration form using 'social login shortcode' [miniorange_social_login]. Refer to 'Shortcode' tab to add customizations to Shortcode.
ja_JP: ログイン/登録フォームは、wordpressのデフォルトのログイン/登録フォームではない場合があります。この場合、「ソーシャルログインショートコード」[miniorange_social_login]を使用して、ソーシャルログインアイコンをカスタムログイン/登録フォームに追加できます。ショートコードにカスタマイズを追加するには、「ショートコード」タブを参照してください。

en: How can I redirect to my blog page after login?
ja_JP: ログイン後にブログページにリダイレクトするにはどうすればよいですか？

en: You can select one of the options from
ja_JP: 次のいずれかのオプションを選択できます

en: Redirect URL after login
ja_JP: ログイン後にリダイレクトURL

en: of
ja_JP: の

en: Display Option
ja_JP: 表示オプション

en:  section under
ja_JP: 下のセクション

en: tab.
ja_JP: タブ。

en: Same page where user logged in
ja_JP: ユーザーがログインした同じページ

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Account Dsahboard
ja_JP: アカウントダッシュボード

en: After logout I am redirected to blank page
ja_JP: ログアウト後、空白ページにリダイレクトされます

en: Your theme and Social Login plugin may conflict during logout. To resolve it you need to uncheck
ja_JP: ログアウト中にテーマとソーシャルログインプラグインが競合する場合があります。解決するには、チェックを外す必要があります

en: Enable Logout Redirection
ja_JP: ログアウトリダイレクトを有効にする

en: checkbox under
ja_JP: 下のチェックボックス

en: tab
ja_JP: タブ

en: My users get the following message -"Registration has been disabled for this site. Please contact your administrator." What should I do?
ja_JP: ユーザーには次のメッセージが表示されます-「このサイトの登録は無効になっています。管理者に連絡してください。」私は何をすべきか？

en: This means you must have unchecked the check-box of auto-register in the Social Login tab. Please check it. This will allow new users to be able to register to your site.
ja_JP: つまり、[ソーシャルログイン]タブで自動登録のチェックボックスをオフにしておく必要があります。これをチェックしてください。これにより、新しいユーザーがサイトに登録できるようになります。

en: Why do my users get a message that it is not secure to proceed?
ja_JP: 続行するのは安全ではないというメッセージがユーザーに表示されるのはなぜですか？

en: Your website must be starting with http://. Now generally that's not an issue but our service uses https://( s stands for secure). You get a warning from the browser that the information is being passed insecurely. This happens after you log in to social media application and are coming back to your website. The warning is triggered from the browser since the data passes from https:// to http://, i.e. from a secure site to non-secure site.<br><br>We make sure that the information(email, name, username) getting passed from social media application to your website is encrypted with a key which is unique to you. So, even if the there is a warning of sending information without security, that information is encrypted.
ja_JP: Webサイトはhttp：//で始まる必要があります。今では一般にそれは問題ではありませんが、私たちのサービスはhttps：//（sはセキュアを表します）を使用しています。情報が安全に渡されていないという警告がブラウザから表示されます。これは、ソーシャルメディアアプリケーションにログインしてWebサイトに戻った後に発生します。データはhttps：//からhttp：//に、つまり安全なサイトから安全でないサイトに渡されるため、警告はブラウザからトリガーされます。<br> <br>情報（メール、名前、ユーザー名）は、ソーシャルメディアアプリケーションからWebサイトに渡され、ユーザー固有のキーで暗号化されます。そのため、セキュリティなしで情報を送信するという警告があったとしても、その情報は暗号化されます。

en: To remove this warning, you can add an SSL certificate to your website to change it to https OR use your own
ja_JP: この警告を削除するには、WebサイトにSSL証明書を追加してhttpsに変更するか、独自の証明書を使用します

en: Custom App
ja_JP: カスタムアプリ

en: My users get the following message -"There was an error in registration. Please contact your administrator." What should I do?
ja_JP: ユーザーに次のメッセージが表示されます-「登録にエラーがありました。管理者に連絡してください。」私は何をすべきか？

en: This message is thrown by WordPress when there is an error in user-registration
ja_JP: このメッセージは、ユーザー登録にエラーがあるときにWordPressによってスローされます

en: To see the actual error thrown by WordPress, go to \wordpress\wp-content\plugins\miniorange-login-openid\class-mo-openid-login-widget.php file
ja_JP: WordPressによってスローされた実際のエラーを確認するには、\ wordpress \ wp-content \ plugins \ miniorange-login-openid \ class-mo-openid-login-widget.phpファイルに移動します

en: Search for the line
ja_JP: 行を検索

en: Change it to
ja_JP: に変更する

en: Save the file and try logging again. Please send us the error you see while logging in through the support forum to your right.
ja_JP: ファイルを保存して、再度ログ記録してみてください。右側のサポートフォーラムからログイン中に表示されるエラーをお送りください

en: How do I centre the social login icons?
ja_JP: ソーシャルログインアイコンを中央に配置するにはどうすればよいですか？

en: If you are making changes to a PHP file
ja_JP: PHPファイルを変更する場合

en: Go to the PHP file which invokes your page/post and insert the following html snippet. Also, increase the margin-left value as per your requirement. Save the file.
ja_JP: ページ/投稿を呼び出すPHPファイルに移動し、次のhtmlスニペットを挿入します。また、要件に従って左マージンの値を増やします。ファイルを保存します。

en: If you are making changes to an HTML file.
ja_JP: HTMLファイルに変更を加えている場合。

en: Go to the HTML file which invokes your page/post and insert the following html snippet. Also, increase the margin-left value as per your requirement. Save the file.
ja_JP: ページ/投稿を呼び出すHTMLファイルに移動し、次のHTMLスニペットを挿入します。また、要件に従って左マージンの値を増やします。ファイルを保存します。

en: Social Sharing
ja_JP: ソーシャルシェアリング

en: Is it possible to show sharing icons below the post content?
ja_JP: 投稿コンテンツの下に共有アイコンを表示することは可能ですか？

en: You can put social sharing icons before the content, after the content or both before and after the content.
ja_JP: コンテンツの前、コンテンツの後、またはコンテンツの前後にソーシャル共有アイコンを配置できます。

en: Go to
ja_JP: に行く

en: Sharing tab
ja_JP: 共有タブ

en: check
ja_JP: 小切手

en: Blog post
ja_JP: ブログ投稿

en: checkbox and select one of three(before, after, both) options available. Save settings
ja_JP: チェックボックスをオンにして、使用可能な3つのオプション（前、後、両方）のいずれかを選択します。設定を保存する

en: Why is sharing with some applications not working?
ja_JP: 一部のアプリケーションとの共有が機能しないのはなぜですか？

en: This issue arises if your website is not publicly hosted. Facebook, for example looks for the URL to generate its preview for sharing. That does not work on localhost or any privately hosted URL.
ja_JP: この問題は、Webサイトが公開されていない場合に発生します。たとえば、FacebookはURLを探して共有用のプレビューを生成します。これは、localhostまたはプライベートにホストされたURLでは機能しません。

en: Facebook sharing is showing the wrong image. How do I change the image?
ja_JP: Facebook共有で間違った画像が表示されています。画像を変更するにはどうすればよいですか？

en: The image is selected by Facebook and it is a part of Facebook sharing feature. We provide Facebook with webpage URL. It generates the entire preview of webpage using that URL.
ja_JP: 画像はFacebookによって選択され、Facebook共有機能の一部です。 FacebookにWebページのURLを提供します。そのURLを使用してWebページのプレビュー全体を生成します。

en: To set an image for the page, set it as a meta tag in
ja_JP: ページの画像を設定するには、それをメタタグとして設定します

en: of your webpage.
ja_JP: あなたのウェブページの。

en: You can further debug the issue with Facebook's tool
ja_JP: フェイスブックのツールで問題をさらにデバッグできます

en: If the problem still persists, please contact us using the Support form on the right.
ja_JP: それでも問題が解決しない場合は、右側のサポートフォームを使用してご連絡ください。

en: There is no option of Instagram in Social Sharing. Why?
ja_JP: ソーシャル共有にはInstagramのオプションはありません。どうして？

en: Instagram has made a conscious effort to not allow sharing from external sources to fight spam and low quality photos.
ja_JP: インスタグラムは、スパムや低品質の写真と戦うために外部ソースからの共有を許可しないように意識的に努力しています。

en: At this point of time, uploading via Instagram's API from external sources is not possible
ja_JP: この時点では、外部ソースからインスタグラムのAPIを介してアップロードすることはできません

en: Email share is not working. Why?
ja_JP: メール共有が機能していません。どうして？

en: Email share in the plugin is enabled through
ja_JP: プラグインのメール共有は

en: mailto
ja_JP: 郵便物to

en: mailto is generally configured through desktop or browser so if it is not working, mailto is not setup or improperly configured
ja_JP: 郵便物toは通常、デスクトップまたはブラウザーを介して構成されているため、機能していない場合、郵便物toはセットアップされていないか、正しく構成されていません

en: To set it up properly, search for mailto settings followed by your Operating System's name where you have your browser installed.
ja_JP: 適切に設定するには、mailto設定を検索し、続いてブラウザがインストールされているオペレーティングシステムの名前を検索します

en: I cannot see some icons in preview or on blog even though I have selected them in the plugin settings.
ja_JP: プラグイン設定でアイコンを選択したにもかかわらず、プレビューまたはブログで一部のアイコンが表示されません。

en: Please check if you have an Adblock extension installed on your browser where you are checking the plugin. If you do, the Adblock extension will have a setting to block Social buttons. Uncheck this option.
ja_JP: プラグインをチェックしているブラウザにAdblock拡張機能がインストールされているかどうかを確認してください。その場合、Adblock拡張機能にはソーシャルボタンをブロックする設定があります。このオプションをオフにします。

en: If you don't have Adblock installed and still face this issue, please contact us using the Support form on the right or mail us at info@xecurify.com.
ja_JP: Adblockをインストールしていないのにこの問題が引き続き発生する場合は、右側のサポートフォームを使用してご連絡いただくか、info @ xecurify.comにメールでお問い合わせください

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問

en: If GDPR check is enabled, users will be asked to give consent before using Social Login. Users who will not give consent will not be able to log in. This setting stands true only when users are registering using Social Login. This will not interfere with users registering through the regular WordPress
ja_JP: GDPRチェックが有効になっている場合、ユーザーはソーシャルログインを使用する前に同意を求められます。同意しないユーザーはログインできません。この設定は、ユーザーがソーシャルログインを使用して登録している場合にのみ有効です。これは、通常のWordPressで登録するユーザーの邪魔になりません

en: Click
ja_JP: クリック

en: here
ja_JP: ここに

en: to read miniOrange Social Login Privacy Policy. Please update your website's privacy policy accordingly and enter the URL to your privacy policy below.
ja_JP: ミニオレンジソーシャルログインプライバシーポリシーを読む。それに応じてウェブサイトのプライバシーポリシーを更新し、以下にプライバシーポリシーのURLを入力してください.

en: Take consent from users
ja_JP: ユーザーの同意を得る

en: Enter the Consent message:
ja_JP: 同意メッセージを入力します:

en: Enter the text to be displayed for the Privacy Policy URL
ja_JP: プライバシーポリシーのURLに表示するテキストを入力します

en: Enter Privacy Policy URL
ja_JP: プライバシーポリシーのURLを入力

en: GDPR Settings
ja_JP: GDPR設定

en: Custom Attributes Mapping
ja_JP: カスタム属性マッピング

en: This feature is available in premium version only. To use this feature, please upgrade to premium plugin.
ja_JP: この機能はプレミアムバージョンでのみ使用できます。この機能を使用するには、プレミアムプラグインにアップグレードしてください。

en: Select Attribute
ja_JP: 属性を選択

en: BuddyPress Extended Attributes Mapping
ja_JP: バディプレス拡張属性マッピング

en: Paid Memberships Pro
ja_JP: 有料会員プロ

en: MailChimp Integration
ja_JP: MailChimpの統合

en: A user is added as a subscriber to a mailing list in MailChimp when that user registers using social login. First name, last name and email are also captured for that user in the Mailing List.
ja_JP: ユーザーは、ソーシャルログインを使用して登録すると、MailChimpのメーリングリストのサブスクライバーとして追加されます。メーリングリストでは、そのユーザーの名、姓、および電子メールもキャプチャされます

en: (List ID in MailChimp : Lists -> Select your List -> Settings -> List Name and Defaults -> List ID)
ja_JP: （MailChimpのリストID：リスト->リストを選択->設定->リスト名とデフォルト->リストID）

en: (API Key in MailChimp : Profile -> Extras -> API Keys -> Your API Key )
ja_JP: （MailChimpのAPIキー：プロファイル->エクストラ-> APIキー-> APIキー）

en: List Id
ja_JP: リストID

en: API Key:
ja_JP: APIキー：

en: Ask user for permission to be added in MailChimp Subscriber list
ja_JP: MailChimpサブスクライバーリストに追加する許可をユーザーに求める

en: If unchecked, user will get subscribed during registration.
ja_JP: チェックされていない場合、ユーザーは登録時にサブスクライブされます。

en: Click on Download button to get a list of emails of WordPress users registered on your site. You can import this file in MailChimp.
ja_JP: [ダウンロード]ボタンをクリックして、サイトに登録されているWordPressユーザーの電子メールのリストを取得します。このファイルをMailChimpにインポートできます

en: Download emails of users
ja_JP: ユーザーのメールをダウンロードする

en: Woocommerce Integration
ja_JP: Woocommerceの統合

en: This feature is available in premium version only. To use this feature, please upgrade to  premium plugin.
ja_JP: この機能はプレミアムバージョンでのみ使用できます。この機能を使用するには、プレミアムプラグインにアップグレードしてください。

en: If enabled, first name, last name and email are pre-filled in billing details of a user and on the Woocommerce checkout page.
ja_JP: 有効にした場合、ユーザーの請求詳細とWoocommerceチェックアウトページに名、姓、メールが事前に入力されます

en: Sync Woocommerce checkout fields
ja_JP: Woocommerceチェックアウトフィールドを同期する

en: Licensing Plan For Social Login
ja_JP: ソーシャルログインのライセンスプラン

en: Enable account linking to let your users link their Social accounts with existing WordPress account. Users will be prompted with the option to either link to any existing account using WordPress login page or register as a new user.
ja_JP: アカウントリンクを有効にして、ユーザーがソーシャルアカウントを既存のWordPressアカウントにリンクできるようにします。ユーザーは、WordPressログインページを使用して既存のアカウントにリンクするか、新しいユーザーとして登録するかを選択するよう求められます

en: Enable linking of Social Accounts
ja_JP: ソーシャルアカウントのリンクを有効にする

en: Customize Text for Account Linking
ja_JP: アカウントリンク用のテキストのカスタマイズ

en: Preview Account Linking form
ja_JP: アカウントリンクフォームのプレビュー

en: Enter title of Account linking form
ja_JP: アカウントリンクフォームのタイトルを入力してください

en:  Enter button text for create new user
ja_JP: 新しいユーザーを作成するためのボタンテキストを入力します

en: Enter button text for Link to existing user:
ja_JP: 既存のユーザーへのリンクのボタンテキストを入力します。

en: Enter instruction to Create New Account :
ja_JP: 新しいアカウントを作成する手順を入力してください：

en:  Enter instructions to link to an existing account :
ja_JP: 既存のアカウントにリンクする手順を入力してください：

en: Enter extra instructions for account linking
ja_JP: アカウントのリンクに関する追加の指示を入力してください

en: Display miniOrange logo with social login icons on account completion forms
ja_JP: アカウント完了フォームにソーシャルログインアイコン付きのminiOrangeロゴを表示する

en: Do you want to make your <b>website more secure
ja_JP: <b>ウェブサイトをより安全にしたいですか

en: by Brute Force attack, Spam Protection etc? Try out our Plugin.
ja_JP: ブルートフォース攻撃、スパム保護などによって？プラグインを試してください。

en: Looking for
ja_JP: 探している

en: WordPress REST API Authentication?
ja_JP: WordPress REST API認証？

en: Try out our new Plugin which secures rest API access for unauthorized users using OAuth 2.0, Basic Auth, jwt, Bearer Token.
ja_JP: OAuth 2.0、Basic Auth、jwt、Bearer Tokenを使用して、許可されていないユーザーのREST APIアクセスを保護する新しいプラグインをお試しください

en: Looking for
ja_JP: 探している

en: WordPress OAuth Single Sign On?
ja_JP: WordPress OAuthシングルサインオン？

en: Try out our new Plugin which allows login (Single Sign On) into WordPress with your Azure AD, AWS Cognito, Invision Community, Slack, Discord or other custom OAuth 2.0 / OpenID Connect providers
ja_JP: Azure AD、AWS Cognito、Invision Community、Slack、Discord、またはその他のカスタムOAuth 2.0 / OpenID Connectプロバイダーを使用してWordPressにログイン（シングルサインオン）できる新しいプラグインをお試しください

en: WordPress Two Factor Authentication
ja_JP: WordPress二要素認証

en: Try out our 2FA Plugin which is simple & easy 2FA setup with any App supporting TOTP algorithm like Google, Authy, LastPass Authenticator & other 2FA methods.
ja_JP: Google、Authy、LastPass Authenticatorおよびその他の2FAメソッドなどのTOTPアルゴリズムをサポートするアプリで、シ​​ンプルで簡単な2FAセットアップである2FAプラグインをお試しください

en: Looking for a
ja_JP: 探している

en: Try our new <b>Social Login Integration Add-on
ja_JP: 新しい<b>ソーシャルログイン統合アドオンをお試しください

en: Social Login Integration Add-on
ja_JP: ソーシャルログイン統合アドオン

en: miniorange
ja_JP: ミニオレンジ

en: Custom Registration Form Add-On helps you to integrate details of new as well as existing users. You can add as many fields as you want including the one which are returned by social sites at time of registration
ja_JP: カスタム登録フォームアドオンは、新規および既存のユーザーの詳細を統合するのに役立ちます。登録時にソーシャルサイトから返されるフィールドを含め、必要な数のフィールドを追加できます。

en: Tested with 5.3
ja_JP: 5.3でテスト済み

en: Get this plugin
ja_JP: このプラグインを入手

en: OTP Verification
ja_JP: OTP検証

en: along with Social Login? Try our OTP Plugin.
ja_JP: ソーシャルログインと一緒に？ OTPプラグインをお試しください。

en: What\'s new in miniOrange
ja_JP: ミニオレンジの新機能

en: Force Admin To Login Using Password
ja_JP: パスワードを使用して管理者にログインを強制する

en: Admin user tries to login using social login then he will need to enter WordPress admin login credentials to login.
ja_JP: 管理者ユーザーがソーシャルログインを使用してログインしようとすると、WordPress管理者ログイン資格情報を入力してログインする必要があります。

en: User Moderation
ja_JP: ユーザー管理

en: Enable this feature to restrict the access of newly registered users. User created through social login will not be able to access your website until admin will not allow them by activating their accounts else
ja_JP: 新しく登録されたユーザーのアクセスを制限するには、この機能を有効にします。ソーシャルログインで作成されたユーザーは、管理者が他のアカウントをアクティブにして許可しない限り、ウェブサイトにアクセスできません。

en: Notice: SMTP should be configured to send activation emails.
ja_JP: 注意：SMTPはアクティベーションメールを送信するように設定する必要があります。

en: Reset Password
ja_JP: パスワードを再設定する

en: Send password reset link to user after registration
ja_JP: 登録後にユーザーにパスワードリセットリンクを送信する

en: Notice: SMTP should be configured to send activation emails
ja_JP: 注意：アクティベーションメールを送信するようにSMTPを設定する必要があります

en: Extended User Attribute
ja_JP: 拡張ユーザー属性

en: Mainly the required data(name,lastname,email) is mapped and use after the user gets login. If you want to use more data that is provided from the app you can enable this feature.(The data is depend on app to app)
ja_JP: 主に、必要なデータ（名前、姓、メール）がマップされ、ユーザーがログインした後に使用されます。アプリから提供されるより多くのデータを使用する場合は、この機能を有効にできます（データはアプリごとに異なります）。

en: Custom App of should be set for this feature
ja_JP: この機能にはカスタムアプリを設定する必要があります

en: Redirect to social in a new window
ja_JP: 新しいウィンドウでソーシャルにリダイレクト

en: While login with social login. The login page opens in a new tab. After the login process the tab gets closed.
ja_JP: ソーシャルログインでログイン中。ログインページが新しいタブで開きます。ログインプロセスの後、タブは閉じられます。

en: Why should I register?
ja_JP: なぜ登録する必要があるのですか？

en: By registering with miniOrange we take care of creating applications for you so that you don’t have to worry about creating applications in each social network.
ja_JP: miniOrangeに登録することで、各ソーシャルネットワークでアプリケーションを作成することを心配する必要がないように、アプリケーションを作成します。

en: Please Note
ja_JP: ご注意ください

en: We do not store any information except the email that you will use to register with us. You can go through our
ja_JP: あなたが私たちに登録するために使用するメール以外の情報は保存しません。あなたは私たちを通過することができます

en: for how we use your information. We don’t sell your information to any third-party organization
ja_JP: 情報の使用方法について。お客様の情報を第三者組織に販売することはありません

en: Email
ja_JP: Eメール

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Confirm Password
ja_JP: パスワードを認証する

en: By clicking Submit, you agree to our
ja_JP: [送信]をクリックすると、

en: User Agreement
ja_JP: ユーザー規約

en: Thank you for registering with miniOrange
ja_JP: ミニオレンジに登録していただきありがとうございます

en: miniOrange Account Email
ja_JP: ミニオレンジアカウントメール

en: Customer ID
ja_JP: 顧客ID

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en:  to check our
ja_JP: 私たちをチェックする

en: plans
ja_JP: 予定

en: User Profile Details
ja_JP: ユーザープロファイルの詳細

en: Prompt users for username &amp; email when unavailable (profile completion)
ja_JP: ユーザー名の入力を求める＆amp;利用できない場合のメール（プロファイルの完了）

en: In case of unavailability of username or email from the social media application, user is prompted to input the same
ja_JP: ソーシャルメディアアプリケーションからユーザー名または電子メールが利用できない場合、ユーザーは同じものを入力するように求められます

en: *NOTE:
ja_JP: *注意：

en: Disabling profile completion is not recommended. Instagram and Twitter don't return email address. Please keep this enabled if you are using Instagram or Twitter. This feature requires SMTP to be setup for your WordPress website since we send a code to users over email to verify their email address.
ja_JP: プロファイルの完了を無効にすることはお勧めしません。 InstagramとTwitterはメールアドレスを返しません。 InstagramまたはTwitterを使用している場合は、これを有効にしてください。この機能を使用するには、WordPress WebサイトのSMTPをセットアップする必要があります。これは、ユーザーに電子メールアドレスを確認するためのコードを電子メールで送信するためです。

en: Customize Text for Profile Completion
ja_JP: プロファイル完了のためのテキストのカスタマイズ

en: Preview Profile Completion form
ja_JP: プロフィール完成フォームのプレビュー

en: Enter title of Profle Completion
ja_JP: プロファイル完了のタイトルを入力してください

en: Enter Username Label text
ja_JP: ユーザー名ラベルのテキストを入力してください

en: Enter Email Label text
ja_JP: メールラベルテキストを入力

en: Enter Submit button text
ja_JP: ボタンのテキストを入力submit

en: Enter instruction for Profile Completion
ja_JP: プロファイル完了の指示を入力してください

en: Enter extra instruction for Profile Completion
ja_JP: プロファイルの完了に関する追加の指示を入力します

en: Enter username already exists warning message text
ja_JP: ユーザー名を入力してください警告メッセージテキストが既に存在します

en: Customize Text for Email Verification
ja_JP: メール検証用のテキストをカスタマイズする

en: Preview Email Verification form
ja_JP: メール確認フォームのプレビュー

en: Enter title of Email Verification form
ja_JP: メール確認フォームのタイトルを入力してください

en: Enter Resend OTP button text
ja_JP: 再送信OTPボタンテキストを入力

en: Enter Back button text
ja_JP: 戻るボタンのテキストを入力

en: Enter instruction for Email Verification form
ja_JP: メール確認フォームの指示を入力してください

en: Enter verification code in Email Verification form
ja_JP: メール確認フォームに確認コードを入力してください

en: Enter Message for wrong OTP
ja_JP: 間違ったOTPのメッセージを入力してください

en: Customized E-mail Message
ja_JP: カスタマイズされた電子メールメッセージ

en: NOTE
ja_JP: 注意

en: Please enter
ja_JP: 入ってください

en: in message where you want to show one time password.
ja_JP: ワンタイムパスワードを表示するメッセージ内。

en: Display miniOrange logo with social login icons on profile completion forms
ja_JP: プロファイル完了フォームにソーシャルログインアイコン付きのminiOrangeロゴを表示する

en: Enable reCAPTCHA
ja_JP: reCAPTCHAを有効にする

en: Prerequisite
ja_JP: 前提条件

en: Before you can use reCAPTCHA, you need to register your domain/website.
ja_JP: reCAPTCHAを使用する前に、ドメイン/ウェブサイトを登録する必要があります

en: Enter Site key and Secret key that you get after registration.
ja_JP: 登録後に取得するサイトキーとシークレットキーを入力します。

en: Select type of reCAPTCHA
ja_JP: reCAPTCHAのタイプを選択

en: Site key
ja_JP: サイトキー

en: Secret key
ja_JP: 秘密鍵

en: Enable reCAPTCHA for
ja_JP: のreCAPTCHAを有効にします

en: WordPress Login form
ja_JP: WordPressログインフォーム

en: WordPress Registration form
ja_JP: WordPress登録フォーム

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存する

en: Test reCAPTCHA Configuration
ja_JP: reCAPTCHA構成のテスト

en: Configure reCAPTCHA Settings
ja_JP:  reCAPTCHA設定を構成する

en: Redirect URL after login:
ja_JP: ログイン後にリダイレクトURL：

en: Account dashboard
ja_JP: アカウントダッシュボード

en: Custom URL
ja_JP: カスタムURL

en: Relative URL
ja_JP: 相対URL

en: *NOTE: If you login through WordPress default login page after login you will be redirected to Homepage
ja_JP: *注：ログイン後にWordPressのデフォルトのログインページからログインすると、ホームページにリダイレクトされます

en: Redirect URL after logout:
ja_JP: ログアウト後にリダイレクトURL：

en: Home Page
ja_JP: ホームページ

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: Login Page
ja_JP: ログインページ

en: Redirection Options
ja_JP: リダイレクトオプション

en: Auto Registration
ja_JP: 自動登録

en: Auto-register users
ja_JP: ユーザーの自動登録

en: Registration disabled message
ja_JP: 登録不可メッセージ

en: If Auto-register users is unchecked, users will not be able to register using Social Login. The users who already have an account will be able to login.  This setting stands true only when users are registering using Social Login. This will not interfere with users registering through the regular WordPress registration form.
ja_JP: [ユーザーの自動登録]がオフになっている場合、ユーザーはソーシャルログインを使用して登録できません。すでにアカウントを持っているユーザーはログインできます。この設定は、ユーザーがソーシャルログインを使用して登録している場合にのみ有効です。これは、通常のWordPress登録フォームから登録するユーザーの邪魔になりません。

en: Role Mapping
ja_JP: ロールマッピング

en: Universal Role
ja_JP: 普遍的な役割

en: Use Role Mapping to assign this role to the all users registering through Social Login. According to the role mapped user will be granted role on the website.
ja_JP: ロールマッピングを使用して、ソーシャルログインで登録しているすべてのユーザーにこのロールを割り当てます。ロールに応じて、マップされたユーザーはWebサイトでロールを付与されます

en: Enable Email Notification to Admin
ja_JP: 管理者へのメール通知を有効にする

en: Enable Email Notification to Admin - on User Registration
ja_JP: 管理者へのメール通知を有効にする-ユーザー登録時

en: This feature requires SMTP to be configured
ja_JP: この機能を使用するには、SMTPを構成する必要があります

en: Set Display Picture for User
ja_JP: ユーザーの表示画像を設定する

en: Set Display Picture for User - on User Registration
ja_JP: ユーザーの表示画像の設定-ユーザー登録時

en: Registration Options
ja_JP: 登録オプション

en: Users with these domains will not be able to register
ja_JP: これらのドメインを持つユーザーは登録できません

en: Allow Domain
ja_JP: ドメインを許可

en: Only users with these domains will be able to register
ja_JP: これらのドメインを持つユーザーのみが登録できます

en: Use social login Shortcode in the content of required page/post where you want to display Social Login Icons.
ja_JP: ソーシャルログインアイコンを表示する必要なページ/投稿のコンテンツでソーシャルログインショートコードを使用します。

en: Default Social Login Shortcode
ja_JP: デフォルトのソーシャルログインショートコード

en: This will display Social Login Icons with same default settings
ja_JP: これにより、同じデフォルト設定のソーシャルログインアイコンが表示されます

en: For Icons
ja_JP: アイコン用

en: You can use  different attribute to customize social login icons. All attributes are optional except view.
ja_JP: 異なる属性を使用して、ソーシャルログインアイコンをカスタマイズできます。ビューを除くすべての属性はオプションです。

en: Square Shape Example
ja_JP: 正方形の形状の例

en: Round Shape Example
ja_JP: 丸型の例

en: For Long-Buttons
ja_JP: ロングボタン用

en: You can use different attribute to customize social login buttons. All attributes are optional
ja_JP: 異なる属性を使用して、ソーシャルログインボタンをカスタマイズできます。すべての属性はオプションです

en: Vertical View Example
ja_JP: 垂直ビューの例

en: Horizontal View Example
ja_JP: 水平ビューの例

en: Note:
ja_JP: 注意:

en: By default Long-Button view is
ja_JP: デフォルトでは、ロングボタンビューは

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: For Selected Applications
ja_JP: 選択したアプリケーション用

en: If you want to show selected applications without setting up default settings then use this shortcode. You can use different attribute to customize social login buttons. All attributes are optional
ja_JP: デフォルト設定を設定せずに選択したアプリケーションを表示する場合は、このショートコードを使用します。異なる属性を使用して、ソーシャルログインボタンをカスタマイズできます。すべての属性はオプションです

en: Example
ja_JP: 例

en: Note
ja_JP: 注意:

en: 1. If you are not registered with miniOrange and
ja_JP: 1.miniOrangeに登録していない場合

en: is also not set up then please register with us first or set up
ja_JP: 設定されていない場合は、最初に登録するか設定してください

en: otherwise the buttons will be
ja_JP: そうでない場合、ボタンは

en: disabled
ja_JP: 無効

en: 2. If Facebook is selected then please set up
ja_JP: 2. を選択した場合は、セットアップしてください

en: first otherwise the buttons will be
ja_JP: 最初にそうでなければ、ボタンは

en: Available values for attributes
ja_JP: 属性に使用可能な値

en: horizontal, vertical
ja_JP: 水平垂直

en: shape
ja_JP: 形状

en: round, roundededges, square, longbuttonwithtext
ja_JP: 丸い、丸いエッジ、正方形、長いボタン付きテキスト

en: theme
ja_JP: テーマ

en: default, custombackground
ja_JP: デフォルト、カスタムバックグラウンド

en: size
ja_JP: サイズ

en: Any value between 20 to 100
ja_JP: 20〜100の任意の値

en: space
ja_JP: スペース

en: Any value between 0 to 100
ja_JP: 0〜100の任意の値

en: width
ja_JP: 幅：

en: Any value between 200 to 1000
ja_JP: 200から1000までの任意の値

en: height
ja_JP: 高さ：

en: Any value between 35 to 50
ja_JP: 35〜50の任意の値

en: color
ja_JP: 色

en: Enter color code for example
ja_JP: たとえば、色コードを入力してください

en: heading
ja_JP: 見出し

en: Enter custom heading
ja_JP: カスタム見出しを入力してください

en: Any value for number of icons in one row
ja_JP: 1行のアイコンの数の任意の値

en: Shortcode in php file
ja_JP: PHPファイルのショートコード

en: You can use shortcode in PHP file as following:
ja_JP: PHPファイルでショートコードを次のように使用できます。

en: Replace SHORTCODE in above code with the required shortcode like <code>[miniorange_social_login theme="default"]</code>, so the final code looks like following :
ja_JP: 上記のコードのSHORTCODEを<code> [miniorange_social_login theme = "default"] </ code>のような必要なショートコードに置き換えます。最終的なコードは次のようになります。

en: Social Login Shortcodes
ja_JP: ソーシャルログインショートコード

en: Comment Section Heading
ja_JP: コメントセクションの見出し

en: Comments - Default Label
ja_JP: コメント-デフォルトのラベル

en: Comments - Facebook Label
ja_JP: コメント-Facebookラベル

en: Customize Text For Social Comment Labels
ja_JP: ソーシャルコメントラベルのテキストをカスタマイズする

en: Enable Social Comments
ja_JP: ソーシャルコメントを有効にする

en: To enable Social Comments, please select Facebook Comments from
ja_JP: ソーシャルコメントを有効にするには、以下からFacebookコメントを選択してください

en:  Also select one or both of the options from
ja_JP: また、次のオプションのいずれかまたは両方を選択します

en: Add Social Comments
ja_JP: ソーシャルコメントを追加

en: You can add social comments in the following areas from
ja_JP: 次の領域にソーシャルコメントを追加できます

en: If you require a shortcode, please contact us from the Support form on the right.
ja_JP: ショートコードが必要な場合は、右側のサポートフォームからご連絡ください。

en: Blog Post: This option enables Social Comments on Posts / Blog Post
ja_JP: ブログ投稿：このオプションは、投稿/ブログ投稿に対するソーシャルコメントを有効にします

en: Static pages: This option places Social Comments on Pages / Static Pages with comments enabled
ja_JP: 静的ページ：このオプションは、コメントを有効にしたページ/静的ページにソーシャルコメントを配置します

en: Select the options where you want to add social comments
ja_JP: ソーシャルコメントを追加するオプションを選択します

en: Blog Post
ja_JP: ブログ投稿

en: Static Pages
ja_JP: 静的ページ

en: Select applications to add Social Comments. These commenting applications will be added to your blog post pages at the location of your comments.
ja_JP: ソーシャルコメントを追加するアプリケーションを選択します。これらのコメントアプリケーションは、コメントの場所でブログの投稿ページに追加されます。

en: If none of the below are selected, default WordPress comments will only be visible. Only selecting Default WordPress Comments will not result in any changes
ja_JP: 以下のいずれも選択されていない場合、デフォルトのWordPressコメントのみが表示されます。デフォルトのWordPressコメントのみを選択しても、変更は発生しません。

en: Default WordPress Comments
ja_JP: デフォルトのWordPressコメント

en: Facebook Comments
ja_JP: Facebookコメント

en: Social Comments
ja_JP: ソーシャルコメント

en: Configure Social Comments in the Social Comments tab of the plugin
ja_JP: プラグインの[ソーシャルコメント]タブでソーシャルコメントを構成する

en: Keep both the display options checked and Save
ja_JP: 表示オプションの両方をオンにして保存します

en: Enable Comments for the post/page you want to add
ja_JP: 追加する投稿/ページのコメントを有効にします

en: Pages-> Quick Edit-> Allow Comments
ja_JP: ページ->クイック編集->コメントを許可

en: (Skip this step if you already have Comments enabled.)
ja_JP: （既にコメントを有効にしている場合は、この手順をスキップしてください。）

en: Add the shortcode
ja_JP: ショートコードを追加する

en: to an individual page/post
ja_JP: 個々のページ/投稿へ

en: Social Comments Shortcodes
ja_JP: ソーシャルコメントショートコード

en: Customize Sharing Icons
ja_JP: 共有アイコンをカスタマイズする

en: Customize shape, size and background for sharing icons
ja_JP: アイコンを共有するための形状、サイズ、背景をカスタマイズする

en: Custom background
ja_JP: カスタム背景

en: No background
ja_JP: 背景なし

en: Custom background: This will change the background color of share icons
ja_JP: カスタム背景：これは共有アイコンの背景色を変更します

en: No background:This will remove the background color of share icons
ja_JP: 背景なし：共有アイコンの背景色を削除します

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Customize Text For Social Share Icons
ja_JP: ソーシャル共有アイコンのテキストをカスタマイズする

en: Select color for share heading
ja_JP: 共有見出しの色を選択

en: Enter text to show above share widget
ja_JP: 共有ウィジェットの上に表示するテキストを入力してください

en: Enter your twitter Username (without @)
ja_JP: ツイッターのユーザー名を入力します（@なし）

en: Enter the Email subject (email share)
ja_JP: メールの件名（メール共有）を入力してください

en: Enter the Email body (add ##url## to place the URL)
ja_JP: メール本文を入力します（## url ##を追加してURLを配置します

en: Customize text for Social Share Icons
ja_JP: ソーシャル共有アイコンのテキストをカスタマイズする

en: Select the options where you want to display social share icons
ja_JP: ソーシャル共有アイコンを表示するオプションを選択します

en: Before content
ja_JP: コンテンツの前

en: After content
ja_JP: コンテンツの後

en: Both before and after content
ja_JP: コンテンツの前後両方

en:  WooCommerce Individual Product Page(Top)
ja_JP: WooCommerce個別製品ページ（トップ）

en: WooCommerce Individual Product Page
ja_JP: WooCommerce個別製品ページ

en: BBPress Forums Page
ja_JP: BBPressフォーラムページ

en: BBPress Topic Page
ja_JP: BBPressトピックページ

en: BBPress Reply Page
ja_JP: BBPress返信ページ

en: The icons in above pages will be placed horizontally. For vertical icons, add
ja_JP: 上記のページのアイコンは水平に配置されます。垂直アイコンの場合、追加

en: miniOrange Sharing - Vertical
ja_JP: ミニオレンジ共有-垂直

en: widget from Appearance->Widgets.
ja_JP: 外観->ウィジェットからのウィジェット

en: Share counts are supported for Facebook, Vkontakte, Stumble Upon and Pinterest
ja_JP: 共有カウントは、Facebook、Vkontakte、Stumble Upon、Pinterestでサポートされています

en: Enable share counts
ja_JP: 共有カウントを有効にする

en: Delete Count Session
ja_JP: カウントセッションの削除

en: Facebook Access Token
ja_JP: Facebookアクセストークン

en: Instructions to configure Facebook Share Counts
ja_JP: Facebookの共有カウントを構成する手順

en: Sign in with your Facebook account
ja_JP: Facebookアカウントでサインインする

en: Use an existing app if you already have one or create a new facebook
                                            app by clicking on
ja_JP: 既存のアプリを既にお持ちの場合は使用するか、新しいFacebookを作成します
                                            クリックしてアプリ

en: Create App
ja_JP: アプリを作成

en: My Apps
ja_JP: 私のアプリ

en: and
                                            select
ja_JP: そして
                                            選択する

en:  Enter Display Name i.e App Name and click
                                            on
ja_JP: 表示名、つまりアプリ名を入力してクリックします
                                            オン

en: Create App ID
ja_JP: アプリIDを作成

en: select
ja_JP: 選択する

en: Graph API Explorer
ja_JP: グラフAPI冒険者

en: and click on
ja_JP: をクリックしますon

en: Get
                                                Access Token
ja_JP: 取得する
                                                アクセストークン

en: Access Token Tool
ja_JP: アクセストークンツール

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: option at right side for the
ja_JP: 右側のオプション

en: User Token
ja_JP: ユーザートークン

en: Now copy the
ja_JP: 今すぐコピー

en: Access Token
ja_JP: アクセストークン

en: and paste it in the above field and
                                            click on
ja_JP: 上記のフィールドに貼り付けて
                                            クリック

en: save
ja_JP: セーブ

en: According to the new updates of
                                            Facebook API it will expires after every 60 days. So to avoid any
                                            issues update it again before 60 days
ja_JP: の新しい更新によると
                                            Facebook APIは60日ごとに有効期限が切れます。したがって、
                                            問題は60日前に再度更新します

en: Share Counts
ja_JP: 共有数

en: Horizontal
ja_JP: 横

en: For Sharing Icons
ja_JP: アイコンを共有するため

en:  You can use  different attribute to customize social sharing icons. All attributes are optional
ja_JP: 別の属性を使用して、ソーシャル共有アイコンをカスタマイズできます。すべての属性はオプションです

en: Common attributes - Horizontal and Vertical
ja_JP: 共通の属性-水平および垂直

en:  round, roundededges, square
ja_JP: 丸い、丸い角、正方形

en: default, custombackground, nobackground
ja_JP: デフォルト、custombackground, nobackground

en: Any value between 0 to 50
ja_JP: 0〜50の任意の値

en: Enter custom URL for sharing
ja_JP: 共有するカスタムURLを入力してください

en: fontcolor
ja_JP: フォントカラー

en: Enter custom color for icons (only works with no background theme
ja_JP: アイコンのカスタム色を入力します（背景テーマなしでのみ機能します

en:  yes, no
ja_JP: はい・いいえ

en: To see social share count*
ja_JP: ソーシャルシェア数を確認するには*

en: Horizontal attributes
ja_JP: 水平属性

en: Enter custom heading text
ja_JP: カスタム見出しテキストを入力してください

en:  Enter custom text color for heading eg: cyan, red, blue, orange, yellow
ja_JP: 見出しのカスタムテキストの色を入力します。例：シアン、赤、青、オレンジ、黄色

en: Vertical attributes
ja_JP: 垂直属性

en: alignment
ja_JP: アライメント

en: left,right
ja_JP: 左、右

en: topoffset
ja_JP: トップオフセット

en: Any value(height from top) between 0 to 1000
ja_JP: 0〜1000の任意の値（上からの高さ）

en: rightoffset(Applicable if alignment is right)
ja_JP: rightoffset（配置が正しい場合に適用可能）

en: Any value between 0 to 200
ja_JP: 0〜200の任意の値

en: leftoffset(Applicable if alignment is left)
ja_JP: leftoffset（配置が左の場合に適用可能）

en: Social Sharing Shortcode
ja_JP: ソーシャルシェアリングショートコード

en: Select Social Apps
ja_JP: ソーシャルアプリを選択

en: Select applications to enable social sharing
ja_JP: ソーシャル共有を有効にするアプリケーションを選択してください

en: Facebook
ja_JP: フェイスブック

en: Twitter
ja_JP: ツイッター

en: Google
ja_JP: グーグル

en: Vkontakte
ja_JP: ヴコンタクテ

en: Tumblr
ja_JP: タンブラー

en: Pocket
ja_JP: ポケット

en: Digg
ja_JP: ディグ

en: Delicious
ja_JP: おいしい

en: Print
ja_JP: 印刷する

en: No apps selected
ja_JP: アプリが選択されていません

en: Custom background: This will
                            change the background color of sharing icons
ja_JP: カスタム背景：これは
                            共有アイコンの背景色を変更する

en: No background: This will change the font color of icons without background
ja_JP: 背景なし：これにより、背景のないアイコンのフォントの色が変更されます
